MANUÁLNE A RELAXAČNÉ METÓDY

V rámci rehabilitácie sú mimoriadne účinné niektoré liečebné a relaxačné metódy, ktoré realizuje vyškolený fyzioterapeut, alebo masér. V týchto technikách je dominantná kontaktná práca rúk terapeuta na ľudskom tele pri problémoch pohybového aparátu a chrbtice. Tieto manuálne techniky uvoľňujú stuhnuté kožné a podkožné zóny, skrátené mäkké väzivové štruktúry, bolestivé svalové spazmy a blokády kĺbov. Mnohokrát sa jednotlivé manuálne techniky navzájom kombinujú a vyžadujú spoluprácu a spätnú informáciu od pacienta.

MÄKKÉ A MOBILIZAČNÉ TECHNIKY

Mäkké techniky vykonáva fyzioterapeut, ktorý využíva špeciálne techniky čiastočne porovnateľné s masážnymi prvkami. V mäkkých technikách sa uvoľňujú stuhnuté mäkké štruktúry a bolestivé skrátené podkožné tkanivá, pôsobením tlaku prstov sa ošetrujú bolestivé zóny – tzv. spúšťové body alebo trigger points. Tiež sa využíva aplikácia tepla, ktorá spôsobí zmäknutie tkanív a jeho lepšiu poddajnosť v terapii. Mäkké techniky sa aplikujú pri bolestiach hlavy, šije, chrbtice a veľkých a drobných kĺbov. Úspešne sa mäkké techniky využívajú aj na uvoľnenie jazvy po čerstvých operáciách alebo úrazoch v období po vybratí stehov. Súčasťou mäkkých techník je aj postizometrická relaxácia, ktorá uvoľnením mäkkých štruktúr odstráni bolesť, zmení rozsah pohybov a zmierni svalové napätie.

KLASICKÁ MASÁŽ

Je základom všetkých masáží, aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh, ktorý následne zlepšuje okysličenie organizmu a odlev škodlivých látok z tela. Zlepšuje prekrvenie pokožky, podkožia a svalov, pomáha uvoľňovať stuhnuté a bolestivé svaly a podieľa sa na lepšom vyplavovaní škodlivých látok z organizmu.

Klasickú masáž realizuje vyškolený zdravotnícky personál – masér, ktorého práca je súčasťou mnohých rehabilitačných programov. Pri masáži ide o ručnú stimuláciu cielených mechanických podnetov, hmatov ako trenie, vytieranie a roztieranie, ale aj úkonov nárazových – tepanie a chvenie. Masáž podporuje vyprázdňovanie povrchových žíl, lymfatických ciev, sekréciu potných žliaz, normalizáciu kožného napätia, zlepšuje prekrvenie masírovanej oblasti, vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly, zlepšuje výživu tkanív a zmierňuje bolesť.

PRÍSTROJOVÁ A VIBRAČNÁ MASÁŽ

Vibračná masáž je známa ako prvok klasickej masáže, pri ktorej sa využíva mechanická energia nízkej frekvencie aplikovaná prístrojovou aplikáciou.

Vibračná mechanická masáž využíva buď celkové ošetrenie väčších plôch, napríklad chrbtice a končatín pomocou elektrického vibračného matraca, alebo lokálne ošetrenie svalových bolestivých spazmov, ktoré využíva vibračnú pištoľ s vymeniteľnými masážnymi hlavicami. Vibračná masáž tlmí bolesť a podporuje biologickú regeneráciu mäkkých štruktúr a svalov.

BANKOVANIE

Suché bankovanie dôkladne detoxikuje celý organizmus. Terapeutický efekt podtlaku je dosiahnutý aplikáciou sklenených priehľadných nádobiek, ktoré sa po nahriatí prisajú na kožu pacienta. Z hľadiska fyzioterapie sa bankovanie využíva predovšetkým na znižovanie bolesti a liečenie svalových spazmov. Zároveň uvoľňuje stuhnuté, bolestivé svaly chrbta a skvele pôsobí na prekrvenie dolných aj horných končatín.

Bankovanie blahodárne pôsobí na lymfatický a celkovo imunitný systém. Pomáha pri reumatizme, chudokrvnosti, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému a v konečnom dôsledku bojuje proti celulitíde.